Євроатлантична інтеграція

Чарівність казки

661 20 квітня 2017 року за сприяння обласної культурно-освітньої організації «Матіца Словенська» відбувся 21 обласний конкурс виразного читання словацької поезії та прози «Чарівність казки». Традиційно привітав учасників голова організації п.Йосип Гайніш.
29 учасників із різних шкіл Закарпаття, де вивчається словацька мова, змагалося у трьох вікових категоріях. Приємно, що вже кілька років поспіль учні Перечинської гімназії виборюють призові місця. Цього року Токар Валерія (11-ий (7-ий гімназійний) клас) зайняла ІІ місце в ІІІ віковій категорії. Марухнич Мар’яна (7-Б (3-Б гімназійний) клас) виборола І місце серед учасників ІІ вікової категорії.
Вітаємо переможців та їх наставника – вчителя словацької мови Мирославу Елемирівну Годовану!

 

25-річчя методичного центру Університету Матея Бела

888 12 квітня 2018 ррку. Методичний центр Університету Матея Бела в Банській Бистриці (Словаччина) відзначає своє 25-річчя. Завершився перший день програми.

Доновали – 2018!

29432177_1045282748957610_4633801114272137216_o З 11 по 17 березня група учнів та педагогів Закарпаття (ЗОШ № 4 м.Ужгород, Перечинська та Великоберезнянська гімназії) побували в Доновалах Словацької Республіки, де пройшли курс Школи в природі з орієнтуванням на зимові види спорту. На базі відомого гірськолижного курорту цей курс проводить Методичний центр Університету Матея Бела, що в Банській Бистриці. Кількагодинне (дообіднє й післяобіднє) катання на лижах, інтеграційні заняття, вечірні водні процедури (купання в басейні), відпочинок у боулінгклубі, заключний вечір дружби з презентацією своєї держави та дискотекою – таку надзвичайно цікаву й насичену програму підготували для дітей з України, Польщі та Сербії організатори Школи. Для педагогів цікавими й корисними були спілкування з колегами з інших держав, обмін досвідом. Велике спасибі словацьким колегам: організатору Школи – магістру Zuzana Drugová, керівникові лижарського курсу – доценту Jiri Michal, а також інструкторам, справжнім професіоналам своєї справи: Stanislava Straňavská, Anna Kozanakova, Štefan Adamčák, Miroslav Nemec.
Окрема подяка голові культурно-освітньої організації «Матіца словенська» в Україні Й.Й. Гайнішу за залучення до змістовного відпочинку та оздоровлення учнів закарпатських шкіл, де вивчається словацька мова.

День відкритих дверей

111 13 – 14 лютого 2018 р. учні та педагоги Перечинської гімназії відвідали університет Матея Бела в Банській Бистриці (Словацька Республіка). З цим закладом за сприяння Матіци словенської на Закарпатті перечинські гімназисти підтримують дружні стосунки вже упродовж багатьох років. Кожен, хто побував у таборах (так званих «літніх школах» чи на «спортивних курсах»), знає, яку цікаву та змістовну програму кожного разу пропонує університет. Цього разу до поїздки долучилися й батьки учнів. І, як завжди, Банська Бистриця привітно вітала гостей: дітей із Сербії та з України (учнів Перечинської гімназії).

Мікулаш у Братиславі

7 На початку грудня перечинські гімназисти відвідали Словаччину, а саме – «Мікулаш у Батиславі». Столиця сусідньої держави зустріла гостей справжньою зимою, а організатори заходу підготували цікаву розважальну та екскурсійну програму, ну і, звісно ж, – подарунки.

Зустріч з консулом

4 16 листопада 2017 року відбулася зустріч Генерального консула Словацької Республіки з учителями шкіл, де вивчається словацька мова. Говорили про наболіле: підручники, технічне забезпечення, мотивацію вчителів та учнів. Побувала на зустрічі й учитель гімназії Мирослава Елемирівна Годована.

Тристороння угода

8,1 27 жовтня 2017 року  підписано тристоронню угоду про співпрацю між гімназією м. Світаві (Чехія), Перечинською гімназією та Закарпатським центром туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді.

Зустріч з представниками університету Матея Бела

33 18 жовтня 2017 року Перечинська гімназія вітала поважних гостей – представників різних факультетів університету Матея Бела, що в Банській Бистриці (Словацька Республіка), на чолі з заступником директора методичного центру, проректором Зузанною Друговою. У ході профорієнтаційної зустрічі старшокласники та присутні на заході батьки ознайомилися з особливостями навчання за кордоном та з можливостями, які пропонує для здобуття вищої освіти університет Матея Бела, один із найстарших та найпрестижніших вузів Словаччини. Офіційна зустріч завершилася невимушеним спілкуванням, під час якого гімназисти задавали гостям питання, а також отримали інформаційні матеріали та запрошення на День відкритих дверей.

Профорієнтаційна зустріч

30018 травня 2017 року перед учнями 6(10) та 7(11) класів Перечинської гімназії з профорієнтаційною презнтаціїєю виступили викладачі Університету менеджменту безпеки м.Кошіце (Словацька Республіка). Зустріч була цікавою та змістовною. Старшокласники мали можливість дізнатися про специфіку навчання в європейських вузах.

Відбувся ХХ обласний конкурс виразного читання словацької поезії «Чарівність казки»

2021 квітня 2017 року за сприяння обласної культурно-освітньої організації «Матіца Словенська» відбувся ХХ обласний конкурс виразного читання словацької поезії та прози «Чарівність казки». Традиційно привітав учасників голова організації п.Йосип Гайніш.
Чарівна словацька мова звучала в Центрі словацької культури упродовж чотирьох годин. 30 учасників змагалося у трьох вікових категоріях. Приємно, що вже кілька років поспіль учні гімназії виборюють призові місця. Цього року Токар Валерія (10-ий (6-ий гімназійний) клас) зайняла І місце в ІІІ віковій категорії. Марухнич Мар’яна (6-Б (2-Б гімназійний) клас) виборола ІІ місце у ІІ категорії. Похвальною грамотою за виразне читання словацької прози був нагороджений Єрхов Максим (5-Б (1-Б гімназійний) клас), котрий брав участь у цьому конкурсі вперше.
Після завершення заходу велика родина словаків зібралася за святковим обідом. Діти з нетерпінням чекають нових конкурсів.

Профорієнтаційна зустріч

10 квітня 2017 року в Перечинській гімназії з профорієнтаційною метою були проведені зустрічі з представниками економічного університету Словацької Республіки (м. Михайловці) та Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького (м. Хмельницький).
Учні 6(10) та 7(11) класів почули багато цікавої та корисної інформації. Такі зустрічі допомагають нашим випускникам зробити правильний вибір у житті.

Дружній візит

1029 березня 2017 року учні та працівники Перечинської гімназії відвідали партнерський заклад у Михайловцях (Словацька Республіка) – школу Яна Шверма, співпрацю з якою започатковано ще в травні 2014 року. Директор школи пані Івонне гостинно зустріла делегацію з Перечина, показала дорослим навчальний заклад, яким керує. Обмін досвідом був цікавим та корисним. Для дітей цього разу підготували цікаву спортивну програму. На завершення – смачний обід у просторій їдальні, ну і, звичайно ж, – «Теско».

І знову гості з Словаччини

99 лютого 2017 року Перечинщину відвідали гості зі Словаччини – з Кошіцького краю. Завітали й до Перечинської гімназії. Ян Нігут, староста Кошіце-Тахановце, відвідав навчальний заклад разом із головою Перечинської районної ради Михайлом Ласкіним. Гості подарували гімназії навчальну й художню словацькомовну літературу, поспілкувалися з дирекцією закладу, з учнями; інтерв`ю дала учениця 10 класу Токар Валерія.

Приймаємо гостей з Чеської Республіки

8На фестивалі «Перечинські колядки», крім давніх партнерів, побували гості з міста Світаві Чеської Республіки. А вже 9 січня 2017 року чеська освітянська делегація на чолі зі старостою міста Світаві та міським головою Перечина об’їхали навчальні заклади нашого міста. Побували, зокрема, й у Перечинській гімназії, де ознайомилися з досвідом роботи закладу в галузі міжнародного партнерства, а також обговорили перспективи співпраці між Перечинською гімназією та школами Світаві.

Візит до школи-партнера м. Михайловці

7 Із школою Яна Шверма в Михайловцях Перечинська гімназія співпрацює з травня 2014 року. Найцікавішою частиною угоди є обмінні поїздки. 21 грудня відбулася одна з таких. Цього разу до заходу були залучені учні 5-х, 6-х та 8-го класів. Педагоги в рамках поїздки обмінювалися досвідом зі словацькими колегами, директори партнерських шкіл обговорили план подальшої співпраці, а учні взяли участь у ряді інтеграційних занять: побували на уроках хімії та фізики, цікаво провели час зі своїми словацькими однолітками в спортзалі. Додому всі поверталися трохи втомлені, але надзвичайно задоволені.

День відкритих дверей у Приватній торговельній академії м.Пряшів

615 грудня 2016 року побували на Дні відкритих дверей у Приватній торговельній академії м.Пряшів. Перечинська гімназія та Приватна торговельна академія є учасниками проекту «Інноваційні методи в освіті для підтримки партнерства – InovEduc», що реалізується в рамках програми «SK08 Транскордонне співробітництво», яка фінансується Норвезьким фінансовим механізмом та урядом Словацької Республіки. У поїздці до Пряшева взяли участь педагоги гімназії, учні та їх батьки.

Гімназія приймає гостей із Словаччини

521 вересня Перечинська гімназія вітала поважних гостей: генерального консула Словацької Республіки Янку Буріанову, представників уряду Словацької Республіки з питань етнічних словаків, що проживають за межами Словаччини, – Яна Варшу та Андреу Гросову. Під час офіційної зустрічі з адміністрацією гімназії було обговорено ряд важливих питань, зокрема вивчення словацької мови як другої іноземної, подальшого розвитку партнерства із навчальними закладами Словацької Республіки, літнього оздоровлення. Гості також поспілкувалися з учнями гімназії, подарували методичні посібники, зокрема й на електронних носіях, та художню літературу словацькою мовою.

Школа юних науковців у Братиславі

4Щоденні  екскурсії Братиславою, шопінг, цікаві лекції,басейн, поїздки до національної культурної спадщини словаків – Братиславського замку та замку Девіна – це неповний перелік приємних моментів літнього відпочинку учнів Перечинської гімназії в Школі юних науковців у Словаччині. Із 10 по 15 липня 2016 року тут відпочивали вісім учнів та дві випускниці гімназії: Симчина Анастасія, Шеньо Діана, Гоєр Юлія, Мацо Крістіна, Прокіпчук Діана, Токар Валерія, Островерх Богдан, Олексів Яна, Керецман Євгенія та Біганич Вікторія.
Милував очі грізний, але водночас красивий та величний Дунай, біля якого діти ознайомилися з найбільшою в Словаччині гідроелектростанцією, побачили, що таке шлюзи і як вони працюють.
Неповторне враження справила й екскурсія до етномузею, де діти мали змогу послухати гру на унікальному інструменті, занесеному до національної спадщини словаків,– фуярі,  а також побачити гумористичну аматорську виставу. Повертаючись додому, хоч і втомлені, але задоволені поїздкою до Братислави, гімназисти побували ще в одній європейській столиці – Будапешті.
Поїздка організована за сприяння культурно-освітньої організації «Матіца словенська на Закарпатті» (голова Йосип Гайніш), а табір проводиться Центром додаткової освіти Університету Коменського в Братиславі.

Дитячий університет та школа лялькового театру в Доновалах

3Із 5 по 12 липня 2016 року семеро учнів гімназії (Бондар Ангеліна, Железняк Камелія, Петрище Еріка, Палюх Вікторія, Вайда Софія, Островерх Валерія та Прислупський Василь) побували в літньому таборі «Дитячий університет»,  що був організований методичним центром Універсиету Матея Бела в Банській Бистриці на базі пансіону «Zornicka» в Доновалах. Тут також проходив ще один табір – «Школа лялькового театру», у  якому взяли участь  двоє учнів гімназії (Ганич Стелла та Гулей Валерія). На заняттях в дитячому університеті учні дізналися багато цікавого про словацьку мову та  літературу XX-XXI ст. У школі лялькового театру діти поділилися на групи, в яких навчалися танцювати, малювати, виконувати різні циркові трюки, а також вивчали акторське мистецтво.
Наприкінці тижня усі учасники названих таборів представили в Банській Бистриці концертну програму (співали, танцювали, показували сценки, циркові трюки, акторську майстерність) перед словацькими учнями і гостями. Всі учасники одержали дипломи і подарунки.
Протягом тижня діти мали цікаву та насичену екскурсійну програму:
-         піднялися на гору Nova Hola (1360 m);
-         відвідали замок Viglas;
-         галерею Jana Kulicha;
-         будинок-музей  словацького винахідника, архітектора, художника, колекціонера –                  Йозефа Мургаша в Tajov;
-         казковий світ Habakuky;
-         музей музичних інструментів Словаччини;
-         ляльковий салон-музей;
-         басейн та торговельний центр «Європа».
Супроводжувала учнів гімназії  вчитель німецької мови Копосович Тетяна Вікторівна, а організована поїздка за сприяння культурно-освітньої організації «Матіца словенська на Закарпатті» (голова Йосип Гайніш).

Вивчали традиції культури Словаччини

2Четверо учнів Перечинської гімназії (Манзулич Сніжана, Пастеляк Анастасія, Северин Даніела, Данилаш Кирило) із 3 по 10 липня 2016 року разом з учнями загальноосвітньої школи № 4 м.Ужгород відпочивали в пансіоні Josu (Zuberec, Orava) Словацької Республіки в літній школі традицій культури регіонів Словаччини. Поїздка організована за сприяння культурно-освітньої організації «Матіца словенська на Закарпатті» (голова Йосип Гайніш), а сам табір уже багато років поспіль проводиться методичним центром Універсиету Матея Бела в Банській Бистриці. Програма перебування була цікавою та насиченою. Діти вивчали традиції культури сусідньої держави, вдало поєднуючи відпочинок із цікавими практичними заняттями: виготовляли килимки на ткацькому станку, браслети в техніці макраме, вивчали техніку дротарства, малювали на склі.
Під час вечора прощання діти презентували власні вироби. Серед екскурсій особливо запам`яталася подорож в гори, катання  на підйомнику.

Мовна практика за кордоном

1Із 03 по 08 липня 2016 hjre дев`ять учнів гімназії (Коцур Даниїл, Пташник Ростислав, Чулей Василь, Олексів Яна, Токар Валерія, Крачковська Юлія, Зизич Іван, Коцка Валентн, Король Сергій) відвідали білінгвальну (двомовну) школу словацьких реалій та англійської мови в Братиславі.
Кожного дня діти мали уроки словацької та англійської мови (загалом спілкування також відбувалося словацькою та англійською). На заняттях    головна увага приділялася обговоренню теми збереження довкілля. Гімназисти  дізналися багато нового про  Словаччину. Цікавими та пізнавальними були екскурсії на   «Житній острів»,  плотину «Габчіково», останній водяний млин в Коларові, в «малий  словацький Рим»  – місто Трнаву.
Змістовним було підсумкове заняття, на якому учні презентували на отримані раніше теми проекти, а також  складали діалоги англійською та словацькою мовами. Тут гімназисти гідно представили наш навчальний заклад і вибороли призове місце. Діти отримали цінні подарунки.
Вільного часу було мало, але він теж був плідний. Учні із задоволенням каталися на конях, грали теніс, більярд, гуляли містом. З`явилися й нові друзі, зокрема серед сербів та угорців.
Дирекція гімназії та батьки учнів висловлюють щиру подяку голові культурно-освітньої організації «Матіца словенська на Закарпатті»  Йосипу Гайнішу за надану можливість долучити учнів гімназії до цікавої літньої освітньо-оздоровчої програми на теренах Словацької Республіки.

 Сезон відпочинку відкрито!

Щороку учні Перечинської гімназії ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку відпочивають у літніх оздоровчих таборах Словацької Республіки. Це літо не стало винятком. Із 26 червня по 01 липня Олексійовець Тарас, Мигалина Богдан, Островерх Богдан, Ковш Наталія, Андросов Ярослав відпочивали у студентському містечку Модра Гармонія, що поблизу Братислави, й успішно освоїли програму «Mobilná učebňa slovenského jazyka pre krajanov“. Щоденні екскурсії Словаччиною (для дітей було організовано кілька поїздок у Братиславу з відвідуванням замків та інших пам`яток історії та культури, екскурсію у Банську Бистрицю, зокрема у музей Другої світової війни) приємно втомлювали дітей. Гімназисти повернулися оздоровлені, задоволені, переповнені позитивними враженнями. Діти з нетерпінням чекають нових екскурсій.
Дирекція гімназії та батьки учнів висловлюють щиру подяку голові культурно-освітньої організації «Матіца словенська на Закарпатті»  Йосипу Гайнішу за надану можливість долучити учнів гімназії до цікавої літньої освітньо-оздоровчої програми на теренах Словацької Республіки.

Напишіть відгук